Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

Parafia p.w.Św. Mikołaja w Lisowie

DOBRE PRAKTYKI W REALIZACJI LSR

 DSC0002 KopiowanieLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy ‘’ w ramach przedsięwzięcia 2.1.3 Zachowanie materialnego dziedzictwa lokalnego, dofinansowała kolejne dwa projekty mające na celu ochronę zabytków. Tym razem dofinansowanie otrzymała Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Mikołaja w Lisowie.

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa w Lisowie należy do świątyń o bardzo starej metryce. Powstał przed 1326 rokiem, kiedy jego istnienie (jak również i parafii pod pierwotnym wezwaniem świętego Andrzeja apostoła), potwierdzają akta Kamery Papieskiej. Kościół w Lisowie w obecnej postaci murowany, z kamienia, tynkowany, w bryle bezstylowy, od zachodu barokowa wieża, wnętrze późnobarokowe. We wnętrzu kościoła znajduje się prezbiterium ze sklepieniem krzyżowym, a także ołtarz główny późnobarokowy z drugiej połowy XVIII w. Po lewej stronie wewnątrz kościoła znajdują się dwie kaplice Matki Boskiej Częstochowskiej z lat 1912-13, a druga Świętej Barbary z 1656 roku ufundowana przez Gabriela Krasińskiego. W ołtarzu głównym widoczna figura Św. Barbary. Na ścianach umieszczone są epitafia rodziny Krasińskich, a w podziemiach kościoła znajduje się krypta grobowa. Budynek kościoła , datowany na okres po połowie XVI w. , dotrwał do XVIII w., następnie uległ pożarowi w 1740r., po czym został odbudowany w 1746 powiększony w latach 1912 – 1913, odnowiony w 1920., a podczas drugiej wojny światowej silnie uszkodzony.

Poprawiono: poniedziałek, 30, marzec 2020 18:07

Odsłony: 1937

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy