Stoisko LGD „Perły Czarnej Nidy” wyróżniało się spośród innych artystycznym wystrojem nawiązującym do nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. Na stoisku pracownicy biura LGD oraz Magdalena Piecyk z Krytej Pływalni „Koral” w Morawicy udzielali informacji na temat oferty atrakcji turystycznych regionu, w szczególności atrakcji które oferują gminy wchodzące w skład LGD, tj. gminy Chęciny, Morawica i Sitkówka – Nowiny. Zwiedzający mogli także zaczerpnąć wiedzy dotyczącej działalności LGD, w tym informacji dotyczących ogłaszanych naborów, dofinansowania projektów itp. Oprócz pracowników biura na stoisku LGD można było spotkać wielu znamienitych gości. W pierwszym dniu Targów niezwykłą kolekcję wykonanych własnoręcznie z gliny naczyń, garnków a także okazałych i drobniejszych figur o tematyce sakralnej z dumą prezentowała Elżbieta Klimczak. Również w piątek swoje prace wystawiała Hanna Kuta, która z takim rozmachem udekorowała stoisko LGD. W drugim dniu Targów Cecylia Korban zauroczyła gości wyplatanymi z wikliny koszami, krzyżami a nawet maleńkimi lichtarzykami. Pani Cecylia wzbudzała wielkie zainteresowanie tym bardziej, że niestrudzenie wyplatała kolejne cacka, pracę przerywając jedynie na chwilę rozmowy lub pozowanie do zdjęć. Na niedzielną wystawę zaproszenie przyjął Lucjan Rabiej, którego pasją od wielu lat pozostają aparaty fotograficzne. Pan Lucjan zaprezentował kilkanaście aparatów z okazałej kolekcji zabytków, chętnie uchylał również rąbka tajemnicy dotyczącej m.in. fotografii na negatywie szklanym, tzw. ambrotypii.
Wzorem lat ubiegłych wystawcy oprócz oferty turystycznej przygotowali szeroką gamę wyrobów rękodzielniczych, a stoły na stoiskach „Karczmy” uginały się pod tradycyjnymi potrawami regionalnymi. Do udziału w imprezie w poszczególnych dniach LGD zaprosiła Koła Gospodyń Wiejskich z Szewc, Nidy i Tokarni. „Szewczanki” upiekły rozpływające się w ustach tradycyjne ciasta: drożdżowe, śmietanowiec, piernik, szarlotkę, przygotowały także sławną kapustę z grochem po szewsku. Panie z zespołu „Nidzianecki” przyrządziły przepyszny bigos, rozchwytywany przez targowych gości chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz pączuszki ziemniaczane, natomiast Panie z Koła Gospodyń „Tokarnianki” raczyły zwiedzających kiełbasą swojską, kilkoma rodzajami domowego chleba pieczonego tradycyjnie w piecu i mięsem pieczonym. Ponadto „Tokarnianki” prezentowały rękodzieło, w tym przepiękne bukiety z cukierków i czekoladowych jaj, a „Szewczanki” i „Tokarnianki” porwały publiczność podczas półgodzinnych występów na scenie kultury.
Ważnym akcentem tegorocznych Targów była wizyta na stoisku LGD przedstawicielki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Francji wraz z tłumaczką z Ambasady Republiki Francji w Warszawie. Celem wizyty było poznanie charakterystyki niektórych świętokrzyskich LGDów, co z kolei ma służyć znalezieniu odpowiedników takich grup we Francji, realizujących podobne projekty, mających zbliżone cele rozwoju. Efektem tej pracy ma być współpraca francuskich stowarzyszeń z LGDami świętokrzyskimi. Z uwagi na to, iż Francuzi promują turystykę aktywną, m.in. wspinaczkę skałkową, wędrówki piesze i rowerowe a także kajakarstwo, Prezes LGD Marcin Dziewięcki długo rozmawiał z gośćmi na temat atrakcji które oferuje nasz region i planu utworzenia szlaku kajakowego na terenie LGD. Rozmawiano także na temat projektów skierowanych do młodzieży prowadzonych przez nasze LGD.
Podsumowując, na III Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL działo się dużo, było głośno i kolorowo. Korzystajmy z takich imprez, aby nasze dziedzictwo kulturowe nie poszło w zapomnienie.
Udział LGD „Perły Czarnej Nidy” w Targach współfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Wizyta gości z Francji na stoisku LGD.
Prezes LGD Marcin Dziewięcki podziwiał prace Cecylii Korban
Lucjan Rabiej prezentował kolekcję zabytkowych aparatów fotograficznych
Nidzianecki porwały publiczność podczas występu na scenie kultury
Tokarnianki przygotowały świąteczne cacka
Kompozycja z cukierków i czekoladek. Któż nie chciałby dostać takiego bukietu?
Artystka i jej słodkie bukiety
O bezpieczeństwo niewiast na stoisku LGD dbali rycerze z Chęcin
Wielkanocne jaja wykonane przez Hannę Kutę cieszyły się dużym zainteresowaniem
Zbój Madej próbował podbić serce naszego gościa z Francji