Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

LGD „Perły Czarnej Nidy” na Targach AGROTRAVEL

Już po raz trzeci Lokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy” wzięła udział w Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 15 -17 kwietnia w Centrum Targowym Targów Kielce i podobnie jak w latach  ubiegłych przyciągnęła blisko 30 tys. zwiedzających. Oprócz kilkudziesięciu LGD z całej Polski, swą ofertę prezentowało ponad 140 wystawców z kraju i zagranicy, m.in. z Francji, Hiszpanii, Bułgarii, Litwy, Mołdawii, Gruzji, Ukrainy oraz Węgier, które w ramach porozumienia polsko – węgierskiego KSOW, po raz pierwszy pełniły rolę  „Kraju Partnerskiego”.   

Stoisko LGD „Perły Czarnej Nidy” wyróżniało się spośród innych artystycznym wystrojem nawiązującym do nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. Na stoisku pracownicy biura LGD oraz Magdalena Piecyk z Krytej Pływalni „Koral” w Morawicy udzielali  informacji na temat oferty atrakcji turystycznych regionu, w szczególności atrakcji które oferują gminy wchodzące w skład LGD, tj. gminy Chęciny, Morawica i Sitkówka – Nowiny. Zwiedzający mogli także zaczerpnąć wiedzy dotyczącej działalności LGD, w tym informacji dotyczących ogłaszanych naborów, dofinansowania projektów itp. Oprócz pracowników biura na stoisku LGD można było spotkać wielu znamienitych gości. W pierwszym dniu Targów niezwykłą kolekcję wykonanych własnoręcznie z gliny naczyń, garnków a także okazałych i drobniejszych figur o tematyce sakralnej z dumą prezentowała Elżbieta Klimczak. Również w piątek swoje prace wystawiała Hanna Kuta, która z takim rozmachem udekorowała stoisko LGD. W drugim dniu Targów Cecylia Korban zauroczyła gości wyplatanymi z wikliny koszami, krzyżami a nawet maleńkimi lichtarzykami. Pani Cecylia wzbudzała wielkie zainteresowanie tym bardziej, że niestrudzenie wyplatała kolejne cacka, pracę przerywając jedynie na chwilę rozmowy lub pozowanie do zdjęć. Na niedzielną wystawę zaproszenie przyjął Lucjan Rabiej, którego pasją od wielu lat pozostają aparaty fotograficzne. Pan Lucjan zaprezentował kilkanaście aparatów z okazałej kolekcji zabytków, chętnie uchylał również rąbka tajemnicy dotyczącej m.in. fotografii na negatywie szklanym, tzw. ambrotypii.

Wzorem  lat ubiegłych wystawcy oprócz oferty turystycznej przygotowali szeroką gamę wyrobów rękodzielniczych, a stoły na stoiskach „Karczmy” uginały się pod tradycyjnymi potrawami regionalnymi. Do udziału w imprezie w poszczególnych dniach  LGD zaprosiła Koła Gospodyń Wiejskich z Szewc, Nidy i Tokarni. „Szewczanki” upiekły rozpływające się w ustach tradycyjne ciasta:  drożdżowe, śmietanowiec, piernik, szarlotkę, przygotowały także sławną kapustę z grochem po szewsku. Panie z zespołu  „Nidzianecki” przyrządziły  przepyszny bigos, rozchwytywany przez targowych gości chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz pączuszki ziemniaczane, natomiast Panie z Koła Gospodyń „Tokarnianki” raczyły zwiedzających kiełbasą swojską, kilkoma rodzajami  domowego chleba pieczonego tradycyjnie w piecu i mięsem pieczonym. Ponadto „Tokarnianki” prezentowały rękodzieło, w tym przepiękne bukiety z cukierków i czekoladowych jaj, a „Szewczanki” i „Tokarnianki” porwały publiczność podczas półgodzinnych występów na scenie kultury.

Ważnym akcentem tegorocznych Targów była wizyta na stoisku LGD przedstawicielki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Francji wraz z tłumaczką z Ambasady Republiki Francji w Warszawie. Celem wizyty było poznanie charakterystyki niektórych świętokrzyskich LGDów, co z kolei ma służyć znalezieniu odpowiedników takich grup we Francji, realizujących podobne projekty, mających zbliżone cele rozwoju. Efektem tej pracy ma być współpraca francuskich stowarzyszeń z LGDami świętokrzyskimi. Z uwagi na to, iż Francuzi promują turystykę aktywną, m.in. wspinaczkę skałkową, wędrówki piesze i rowerowe a także kajakarstwo, Prezes LGD Marcin Dziewięcki długo rozmawiał z gośćmi na temat atrakcji które oferuje nasz region i planu utworzenia szlaku kajakowego na terenie LGD. Rozmawiano także na temat projektów skierowanych do młodzieży prowadzonych przez nasze LGD. 

Podsumowując, na III Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL działo się dużo, było głośno i kolorowo. Korzystajmy z takich imprez, aby nasze dziedzictwo  kulturowe nie poszło w zapomnienie.

Udział LGD „Perły Czarnej Nidy” w Targach współfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Wizyta gości z Francji na stoisku LGD.

Prezes LGD Marcin Dziewięcki podziwiał prace Cecylii Korban

Lucjan Rabiej prezentował kolekcję zabytkowych aparatów fotograficznych

Nidzianecki porwały publiczność podczas występu na scenie kultury

Tokarnianki przygotowały świąteczne cacka

Kompozycja z cukierków i czekoladek. Któż nie chciałby dostać takiego bukietu?

Artystka i jej słodkie bukiety

O bezpieczeństwo niewiast na stoisku LGD dbali rycerze z Chęcin

Wielkanocne jaja wykonane przez Hannę Kutę cieszyły się dużym zainteresowaniem

Zbój Madej próbował podbić serce naszego gościa z Francji

 

 

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy