Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

Udostępniamy wersję elektroniczną książki pt. „Tropem jednej z największych bitew pancernych na ziemiach polskich. Styczeń 1945 r.”

OkladkaJako Lokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy” w ubiegłym roku zakończyliśmy realizację projektu współpracy „ŚWIAT”, w ramach którego m.in. wydaliśmy książkę autorstwa Konrada Maja pt. „Tropem jednej z największych bitew pancernych na ziemiach polskich. Styczeń 1945 r.” Publikacja traktuje o niezwykle krwawych walkach zbrojnych prowadzonych podczas II Wojny Światowej w okresie lipiec 1944 r. - styczeń 1945 r., szczegółowo opisując działania m.in. XXIV Korpusu Pancernego Wehrmachtu oraz radzieckiej 4. Armii Pancernej Gwardii, które w dniach 13-15 stycznia prowadziły w tym regionie walki, określone później mianem jednej z największych bitew pancernych na terenie Polski. Ostatecznie fiasko niemieckiego kontruderzenia prowadzonego na południe od Kielc na rozwijające się do natarcia z przyczółku baranowsko-sandomierskiego oddziały Armii Czerwonej zadecydowało o losach wielkiej ofensywy wiślańsko-odrzańskiej. Tak szczegółowego, bogatego w zdjęcia, schematy bitew i kompleksowego opracowania na ten temat dotychczas nie było.

Nieocenioną wartością tego wydawnictwa jest także przywołanie wspomnień uczestników tamtych zdarzeń, w tym żołnierzy niemieckich, radzieckich oraz członków miejscowej społeczności. Z kolei milczącymi świadkami wojennych czasów są kapliczki i krzyże, które mieszkańcy z wykorzystaniem pozostałości pozyskanych z pola bitwy, wznieśli jako podziękę za ocalenie życia, na pamiątkę tragicznych wydarzeń i jako przestrogę dla kolejnych pokoleń. Jest tu także podrozdział ukazujący w jaki sposób – poza kapliczkami i krzyżami – elementy uzbrojenia i pojazdów pancernych zaadaptowane zostały w codziennym życiu mieszkańców w domach, gospodarstwach i obejściach.

Ponieważ książka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem a nasze stany magazynowe powoli się wyczerpują, postanowiliśmy udostępnić Państwu wersję elektroniczną książki – znajdziecie ją na naszej stronie internetowej pod linkiem tutaj

Zachęcamy do przeczytania wierząc, że pomimo trudnej tematyki, lektura sprawi Państwu dużo satysfakcji i przyjemności.

 

 

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy