Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadkaPrzewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herb ChecinyMorawicaSitkowka Nowiny

Mapa obszaru LGD 2015

Nasz kanał telewizyjny

yt

natura2000

           Logotypy na strone

UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIENIA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ NA TERENIE GMIN MORAWICA, CHĘCINY, SITKÓWKA- NOWINY

W dniu 17.01.2020 r. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy Lokalna Grupa Działnia "Perły Czarnej Nidy" zorganizowała konferencję pt: II Wojna Światowa na terenie Gmin Morawica, Chęciny, Sitkówka-Nowiny.

Konferencję  otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania Marcin Dziewięcki, którzy przywitali zaproszonych gości.

Prelegentami podczas wydarzenia byli dwaj znakomici goście: Konrad Maj z Archiwum Państwowego w Kielcach oraz dr. Michał Zawisza z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Pierwsza prelekcja przeprowadzona przez Konrada Maja nosiła tytuł: "Bitwa pancerna w styczniu 1945 i pozostałości wojenne w krajobrazie wsi" natomiast dr. Michał Zawisza  mówił o "Wyzwoleniu, którego nie było"

Wydarzeniu towarzyszyły: wystawa archiwalnych zdjęć z okresu powojennego oraz pokazy przygotowane przez Pana Józefa Mrozowskiego - kolekcjonera pojazdów militarnych. Zaprezentowane zostały niemiecki transporter opancerzony Sdkfz 251 oraz żołnierze w niemieckich i radzieckich mundurach z tego okresu.

W uroczystościach udział wzięło wielu znakomitych gości oraz liczna grupa uczniów ze szkół. Mamy nadzieję, że ta młodzież będzie dzisiaj zdolna do empatii i porównujac  styczeń 1945 z styczniem 2020 roku zobaczy jak ważna jest wolna niepodległa ojczyzna, jak dobrze jest się uczyć w polskiej szkole, bez okupanta na ulicy, który siał zagładę i terror. To była bardzo cenna i pouczająca lekcja historii.

Organizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania "Perły Czarnej Nidy", partnerami: Miasto i Gmina Morawica oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Patronat medialny objęli: Portal Informacji Kulturalnej, Radio Fama, Radio eM, Radio Kielce, Echo Dnia, Regionalne Centrum Informacji Turystycznej. 

W kontekście ciekawej dyskusji, jaka miała miejsce 17.01.2020 roku, słuchacze  z zainteresowaniem przyjęli zapowiedź kolejnej konferencji we wrześniu 2020 r., tym razem w Gminie Sitkówka - Nowiny.

          Fot. Marta Herbergier

 

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z osiemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Sitkówka Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2013r. zamieszkiwało 38 042 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy