Katalog firm

wrealizacji

Mapa obszaru LGD

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 Gminy LGD

ChecinyMorawicaSitkowka Nowiny

Nasz kanał telewizyjny

yt

natura2000

Prev
Next

Prowadzimy bezpłatne doradztwo w zakresie: prawnym, księgowo-podatkowym, przedsiębiorczości. Doradztwo prowadzone jest w ramach projektu "Kreator Przedsiębiorczości" Więcej informacji ...

           Logotypy na strone

Uroczystość upamiętnienia 80 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej na terenie Gmin Chęciny, Morawica, Sitkówka - Nowiny

 DSC0031 KopiowanieW dniu 05.09.2019 r. w Centrum Kultury i Sportu, Hala "Pod Basztami" w Chęcinach Lokalna Grupa Działnia "Perły Czarnej Nidy" w 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej zorganizowała konferencję pt: II Wojna Światowa na terenie Gmin Chęciny, Morawica i Sitkówka-Nowiny.

Konferencję  otworzył Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania Marcin Dziewięcki, którzy przywitali zaproszonych gości.

Prelegentami podczas wydarzenia byli dwaj znakomici goście: prof. zw. dr hab. Adama Massalski oraz mgr Marek Jończyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Pierwsza prelekcja przeprowadzona przez Pana Jończyka nosiła tytuł: Wojna obronna w 1939 r. na kielecczyźnie natomiast Profesor Massalski mówił o "Konsekwencji września 1939 r. - okupacji niemiecka oraz tajnym nauczaniu i zagładzie Żydów chęcińskich. 

Wydarzeniu towarzyszyły pokazy grup rekonstrukcyjnych, zaprezentowane zostały oddziały obu walczących stron - Wojska Polskiego i Wehrmachtu. Wojska Polskie zostały zaprezentowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 4 Pułku Piechoty Legionów, w tym 4 żołnierzy w pełnym umundurowaniu wraz z uzbrojeniem, stronę niemiecką zaprezentowała Grupa Rekonstrukcyjna Flak Abteilung z Buska Zdroju, w tym 2 żołnierzy w niemieckich mundurach z tamtego okresu oraz samochód Steyr 1500 z działkiem przeciwlotniczym flak 38.

W uroczystościach udział wzięło wielu znakomitych gości  oraz liczna grupa uczniów ze szkół, dla których była to świetna lekcja historii.

Organizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania "Perły Czarnej Nidy", partnerami: Miasto i Gmina Chęciny oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Patronat medialny objęli: Portal Informacji Kulturalnej, Radio Fama, Radio eM, Radio Kielce, Echo Dnia, Regionalne Centrum Informacji Turystycznej. 

W kontekście ciekawej dyskusji, jaka miała miejsce w tym roku, słuchacze  z zainteresowaniem przyjęli zapowiedź kolejnych konferencji w 2020 r., tym razem w Gminie Morawica i Sitkówka - Nowiny.

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z osiemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Sitkówka Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2013r. zamieszkiwało 38 042 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy