Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

Konsultacja listy zasobów

Na spotkaniach w sprawie tworzenia Lokalnej Strategii Rozwoju stworzona została lista zasobów obszaru objętego działalnością Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy” czyli gmin Morawica, Chęciny i Sitkówka-Nowiny. Lista zasobów jest jednym z narzędzi, na podstawie którego zbudujemy Strategię odpowiadającą na zgłaszane problemy i potrzeby, a tylko dobra Strategia stworzona z Waszym udziałem ma szansę na otrzymanie dofinansowania w kwocie ponad 6 mln zł w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Dlatego też listę zasobów poddajemy właśnie konsultacjom społecznym.

Zasoby podzielone zostały na trzy grupy

  • związane z turystyką (odcień zielony)
  • związane z gospodarką (odcień niebieski)
  • związane z kapitałem społecznym (wykształcenie, współpraca itd.) (odcień żółty)

Gorąco zachęcamy do zostawienia swojego komentarza pod artykułem. Uważacie Państwo, że lista jest optymalna? Może należałoby coś do niej dodać lub coś usunąć. Podajcie przykłady zasobów, które znajdują się na liście. Np. mamy baza turystyczna --> jakie konkretnie obiekty, dobra współpraca --> przykłady działań, projektów zrealizowanych dzięki współpracy, tereny inwestycyjne --> gdzie one się znajdują itp. Gorąco zachęcamy do komentowania artykułu lub też wysłania wiadomości do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jeśli chcecie porozmawiać na temat Strategii lub też działalności Lokalnej Grupy Działania "Perły Czarnej Nidy" zapraszamy do kontaktu pod numerem 41 311 46 92 wew. 304, 305

Komentarze   

+1 #8 Karol 2015-10-02 10:46
Środowisko przyrodnicze zdecydowanie jest atutem (rzeka Czarna Nida, liczne rezerwaty, kamieniołomy, piękne lasy). Baza turystyczna to atut patrząc szczególnie na gm. Chęciny, ale wciąż należałoby go wzmacniać. Kultura i tradycje, historia, zabytki to właściwie jedno źródło. Gdyby nie Chęciny nie nazwałbym tego atutem. Zaplecze sportowo-rekreacyjne na dobrym poziomie w dużych miejscowościach. Organizacje pozarządowe prężnie działają szczególnie w gm. Morawica. Przepływ informacji – tu można wiele poprawić. Są gazety, systemy powiadamiania sms, newslettery, strony www, media społecznościowe. Brakuje jednak narzędzia komunikacji wielostronnej. Dobre warunki do prowadzenia biznesu, szczególnie w gm. Morawica, gdzie są tereny inwestycyjne i dobra współpraca samorządu z firmami. Brakuje jednak instytucji wsparcia biznesu dla małych działalności gosp. Lokalizacja i infrastruktura są atutami, komunikacja także, ale nad koleją można podyskutować. Jest to atut, wymagający jednak udoskonalenia.
Cytować
+1 #7 Aneta 2015-10-02 09:10
Lokalizacja jest dużym atutem Gminy Morawica. Blisko Kielc a jednak wszystkie zalety mieszkania na wsi. Fantastyczne miejsce z dużymi walorami turystycznymi - las, zalew... przy tym wszystko zadbane. Bardzo dużym atutem są ludzie - przyjaźni, otwarci, gościnni. Chętnie angażują się w życie społeczności.
Cytować
+2 #6 Paweł 2015-10-02 09:07
Do punktu związanego z komunikacją dodał bym poprawa infrastruktury oraz realizowanie nowych ciągów pieszych itp. dostosowanych dla osób niepełnosprawnych. Likwidacja barier architektonicznych w infrastrukturach Gmin. To duży problem w miastach i gminach w Polsce. Robi się coś, aby zrobić.
Dobrze zaprojektowana oraz odpowiednio wykonana infrastruktura (chodniki, drogi, przejścia dla pieszych itp) Gmin służą wszystkim np. kobieta z wózkami dziecięcymi, osobą starszym. REALIZUJMY INWESTYCJĘ STARANNIE.
Cytować
+1 #5 Agnieszka 2015-10-02 08:50
Cieszę sie że takie spotkanie miało miejsce u nas w Gminie, gdyż to uświadomiło nam do czego doszlismy, a zarazem nad czym trzeba jeszcze popracowac. Mamy dobrą infrastrukturę,która sprzyja inwestycjom, a zarazem budownictwu jednorodzinnemu. Owszem lokalizacja jest naszym atutem, ale najwiekszym według mnie to walory turystyczne jakie posiadamy ze wzgledu na ukształtowanie terenu. Niewątpliwie o dobrej komunikacja między poszczególnymi szczeblami samorządu świadczą efekty wieloletniej współpracy, a mianowicie utworzona lista zasobów naszego obszaru. Pozostaje pogratulowac wojażom naszej gminy i całemu społeczeństwo, które z każdym dniem dąży do doskonałości swojej małej ojczyzny-gminy, chcoćby poprzez róznego rodzaju spotkania integracyjne organizowane przez sołtysów, gdzie mozna wysłuchac, podyskutowac i rozważac, co jeszcze możemy zrobić.
Cytować
+1 #4 Tomasz 2015-10-02 08:35
Przy zasobie "Dobry przepływ informacji" postawiłbym na potrzebę lepszej informacji i edukacji w zakresie działalności obywatelskiej. Według wszelkich badań jesteśmy regionem o najmniejszej aktywności społecznej w kraju. Myślę, że lepsza informacja i edukacja w tym zakresie byłaby dużym wsparciem dla lokalnych liderów i zwiększyła aktywność społeczną mieszkańców.
Cytować
+2 #3 Małgorzata 2015-10-01 11:23
Do zasobu Dobra współpraca należałoby dodać współpracę samorządu z organizacjami pozarządowymi. Współpraca trzeciego sektora z władzami samorządowymi jest bardzo potrzebna. Pozwala zaspokoić potrzeby lokalnej społeczności niemalże w każdej dziedzinie życia społecznego. Dobrym przykładem tutaj może być realizacja zadań publicznych przy współudziale finansowym samorządów. Taka współpraca przynosi korzyści obu stronom.
Cytować
+2 #2 Alicja 2015-10-01 09:42
W niektórych sołectwach za pośrednictwem portali społecznościowych jest bardzo dobry przepływ informacji.
Mamy mały wskaźnik bezrobocia wynikający z dobrych warunków do prowadzenia biznezu. Oczywiście część mieszkańców pracuje w Kielcach i między innymi dlatego lokalizacja w pobliżu Kielc jest atutem naszej gminy.
Cytować
+1 #1 Monika 2015-09-30 10:47
Można popracować nad dobrym przepływem informacji. Pozostałe kwestie napisane ogólnie, co świadczy o tym, że zasoby są w każdej dziedzinie.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy